STİLL LİFE ÇEKİMLER

Stil Life (Konsept) Fotoğraf Neden Önemli?

Fotoğraf çekmeyi ve çekilmeyi sevmeyen pek az kişi vardır. Özellikle cep telefonları çıktıktan sonra hemen herkes fotoğraf çekmeyi ve paylaşmayı sevmeye başladı. Sosyal medya hesapları çiçek, böcek en çok da yemek fotoğraflarıyla dolu. Bu fotoğrafları çekerken birçoklarımız farkına varmadan still life (konsept) fotoğraflar oluşturuyoruz.

Çek-yükle ve beğeni al!

Bazen eşinizle/dostunuzla içtiğiniz bir kahvenin sunumunu, bazen misafirleriniz için hazırladığınız yemek masasını, süslediğiniz balkonunuzu daha birçok şeyleri farkında olmadan still life fotoğrafçılık dediğimiz tarza uygun olarak çekiyorsunuz.

Günlük hayatımızın bir parçası olan fotoğraf tabiî ki de e-ticaret sitelerinin de olmazsa olmazı. Ülkemizde giderek yaygınlaşan e-ticaret sitelerinin birbirleri ile rekabette öne geçmelerinin yolu da iyi görsellerden geçiyor. Bu görsellerin özgün ve farklı bakış açılarıyla oluşturulmasında fayda var. Bu konuda da iş Still life fotoğrafçısına düşüyor. Ürün çekiminin en zor alanlarından biri olan still life fotoğraf için profesyonel fotoğrafçının ince eleyip sık dokuması gerekiyor.

Eskicilerden çıkamayacaksınız

Still life Fotoğrafçısı çoğuz zaman eskici eskici dolaşıp still life çekimlerde kullanılmak üzere malzeme aramak zorunda kalıyor. Bazen de annelerimizin hatta nenelerimizin artık kullanmadıkları ya da kırık dökük diye çöpe atmak istedikleri kabı kaçağı still life fotoğraflarda kullanarak farklı tarzlar yaratılabiliyor. Eğer still life fotoğrafçılığa gönül verdiyseniz kırılanı döküleni atmadan önce iki kez düşünün deriz.

Sosyal medya için still life (konsept) fotoğraf

E-ticaret sitelerinin sosyal medya ile desteklenmesi çok önemli. Sosyal medyanın başında da instagram ve yeni yeni ülkemizde ilgi görmeye başlayan pinterest geliyor. Özellikle instagram için still life fotoğraflar çok daha fazla beğeni alıyor. Böylece instagram e-ticaret sitesinin satışlarını doğrudan etkiliyor. Instagramda ne kadar özgün görselleriniz varsa o kadar çok iş yapıyorsunuz.

Still life çekimde nelere dikkat etmeliyiz?

Still life Fotoğrafçısı ışığı ve elindeki destekleyici ürünleri iyi kullanmalıdır. Öncelikle kuracağı sahneler üzerinde çalışmalı, ürünü en iyi yansıtacak sahnede karar kılmalıdır. Bunun için birçok deneme sahnesi çekebilir. Still life fotoğraflarda önemli olan izleyicinin hafızasına kazınacak fotoğraflar elde etmektir. Kimi zaman doğal ışık kullanarak kimi zaman stüdyo ışığı kullanarak en iyi görsellerle ürünü desteklemelidir.

Kadıköy Fotoğraf Merkezi olarak still life çekimleri için ayrı bir çalışma yürütüyoruz. Öncelikle müşterimizle karşılıklı diyalog halinde olarak markasının müşterileri üzerinde bırakmak istediği etkinin ne olacağına karar veriyoruz. Daha sonra ürünlere uygun sahneleri tasarlıyor, kullanacağımız malzemeleri temin ediyoruz. Sahneleri kurduktan sonra geriye sadece denlanşöre basmak kalıyor.

Zemin önemli

Still life fotoğrafçılık da alt zemin de çok önemdir. Örneğin bir pizza fotoğrafı çekiliyor ise mutlaka ahşap zemin kullanılmalıdır. Bu zeminin eski görünümde olması çekime dramatik etki katacaktır. Bir kâse sütlaç çekerken annemizin dantel örtülerini kullanırsak, o sütlaçın anne yapımı kıvamında olduğu mesajını vermiş oluruz. Fotoğrafçı anlatmak istediği hikâyeyi still life çekimleri ile rahatlıkla anlatabilir.