Profesyonel iç mekân çekimi nasıl olmalı?

Profesyonel iç mekân çekimi nasıl olmalı?

Oteller, restaurantlar, mağazalar başta olmak üzere birçok işletme iç mekân çekimine ihtiyaç duyar. Bunun içinde profesyonel fotoğraf hizmeti almaları gerekir.
Latince iki kelimenin birleşmesinden oluşan “fotoğraf” sözcüğü ışıkla yazmak çizmek anlamına gelir. İşte bu yüzden de profesyonel iç mekân fotoğrafçısı ışıkla yazıp çizerken her ayrıntıya dikkat etmelidir. İç mekân çekimi yapılacak mekânın fotoğrafçı tarafından önceden mutlaka görülmesi gerekir. Mekânla ilgili tespitlerde bulunan profesyonel iç mekân fotoğrafçısı kullanacağı malzemeye de bu aşamada karar verir. Ayrıca mekânla ilgili bir düzenleme isteniyor ise mutlaka tespit aşamasında müşteriye söylenmelidir.

İç mekân çekiminin amacı

İç mekân çekimi hizmeti almak isteyen firmaların öncelikli amaçları mekânlarının farklılıklarını ortaya koyarak daha fazla müşteri çekmektir. Kimi firmalar ferah bir mekâna sahip olduklarını kimleri ise dekorlarının benzersiz olduğunu göstermek ister. Amaç ne olursa olsun profesyonel iç mekân fotoğrafçısının amacı tüm bilgi ve birikimini kullanarak çekim yaptığı alanın özel bir yer olduğunu göstermektir. Bunu yaparken de ışığı iyi kullanması gerekir.

İç mekân çekiminde kullanılacak gövde ve objektif ne olmalı?

İç mekânlarda çekim yapmak genelde dar alanda paslaşmaya benzer. Bunun içinde profesyonel fotoğrafçının çantasında mutlaka geniş açı bir lens olmalıdır. Tam kare bir fotoğraf makinesi kullanılıyor ise 16mm-35mm, 24mm-105mm gibi. Eğe croplu bir makine kullanılacak ise 11mm-16mm veya 10mm-24mm aralığındaki lensler tercih edilebilir.
İç mekân fotoğrafları mutlaka üçayak üzerinde çekilmelidir. Ayrıca Raw+Jpeg format çekip her kare ayrı ayrı fotoğraf düzenleme programları ile düzenlenmelidir. Keskinlik ve kantras iç mekân fotoğrafları için önemlidir.
Profesyonel iç mekân fotoğrafçısı iç mekân çekim tekniklerine hâkim olduğundan mevcut ışık ile yetinmeyip mutlaka yanında praflaşlarını hazır bulundurmalıdır. Karanlık ve kör noktaların aydınlatılması için her an onlara ihtiyaç duyabilir.
Praflaşla çalışırken profesyonel fotoğrafçının dikkat etmesi gereken ışıkları kadrajın dışındaki noktalara yerleştirmesi gereğidir. İç mekân fotoğrafçılığında fotoğraf makinesi ayarları çok önemlidir. Yüksek ISO değerlerinin kumlanmaya sebep olacağı gerçeği atlanmamalıdır. Net alan derinliğine en çok ihtiyaç duyulan çekimler olduğu içinde kısık diyafram değerleri seçilmelidir.

İç mekân fotoğraf çekimlerinde fiyat politikası

Türkiye’de amelelerin bile günlük standart ücretleri varken maalesef fotoğrafçılar aynı şey geçerli değildir. Ayrıca hizmet alan tarafta profesyonel iç mekân fotoğrafçısının referanslarından çok fiyat politikasına göre hareket ettiğinden dolayı standart bir fiyatlandırma söz konusu değildir. Kadıköy Fotoğraf Merkezi olarak biz iç mekân fotoğraf çekimlerinde günlük fiyatlandırma yapmaktayız. Ayrıca mekân tespitine gittiğimiz zaman işin ne kadar sürece tamamlanacağı bilgisini mutlaka müşteriyle paylaşıp sonradan doğabilecek anlaşmazlıkları da ortadan kaldırmaktayız. Müşterimize eğer bir otel çekimi istemiş ise çekimlerin kaç günde biteceğini ve ne kadar mal olacağını gerek sözlü olarak, gerekse mail yoluyla bildirmekteyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir