İç Mekan Fotoğraf Çekimi

profesyonel iç mekan çekimi
28
Ara

İç Mekan Fotoğraf Çekimi

 İç Mekan Fotoğraf Çekimi ve İncelikleri

Oteller, restaurantlar, mağazalar, turistik tesisler, fabrika, emlak ve gayrimenkul,inşaat, mimari, mekan başta olmak üzere birçok işletme iç mekan fotoğraf çekimine ihtiyaç duyar. Bunun içinde profesyonel fotoğraf hizmeti almaları gerekir. Latince iki kelimenin birleşmesinden oluşan “fotograf” sözcüğü ışıkla yazmak çizmek anlamına gelir. İşte bu yüzden de profesyonel iç mekan fotoğrafçısı ışıkla yazıp çizerken her ayrıntıya dikkat etmelidir. İç mekan fotoğraf çekimi yapılacak mekanın fotoğrafçı tarafından önceden mutlaka görülmesi gerekir. Mekanla ilgili tespitlerde bulunan profesyonel iç mekan fotoğrafçısı kullanacağı malzemeye de bu aşamada karar verir. Ayrıca mekanla ilgili bir düzenleme isteniyor ise mutlaka tespit aşamasında müşteriye söylenmelidir.

İç Mekan Fotoğraf Çekimi Amacı

İç mekan fotoğraf çekimi hizmeti almak isteyen firmaların öncelikli amaçları mekanlarının farklılıklarını ortaya koyarak daha fazla müşteri çekmektir. Kimi firmalar ferah bir mekana sahip olduklarını kimleri ise dekorlarının benzersiz olduğunu göstermek ister. Amaç ne olursa olsun iç mekan fotoğrafçısının amacı tüm bilgi ve birikimini kullanarak çekim yaptığı alanın özel bir yer olduğunu göstermektir. Bunu yaparken de ışığı iyi kullanması gerekir.

İç Mekan Fotoğraf Çekimi Kullanılacak Gövde ve Objektif Ne Olmalı?

İç mekanlarda çekim yapmak genelde dar alanda paslaşmaya benzer. Bunun içinde profesyonel fotoğrafçının çantasında mutlaka geniş açı bir lens olmalıdır. Tam kare bir fotoğraf makinesi kullanılıyor ise 16mm-35mm, 24mm-105mm gibi. Eğe croplu bir makine kullanılacak ise 11mm-16mm veya 10mm-24mm aralığındaki lensler tercih edilebilir. İç mekan fotoğraf çekimi mutlaka üçayak üzerinde çekilmelidir. Ayrıca Raw+Jpeg format çekip her kare ayrı ayrı fotoğraf düzenleme programları ile düzenlenmelidir. Keskinlik ve kantras iç mekan fotoğrafları için önemlidir. Profesyonel iç mekan fotoğrafçısı iç mekan fotoğraf çekimi tekniklerine hakim olduğundan mevcut ışık ile yetinmeyip mutlaka yanında praflaşlarını hazır bulundurmalıdır. Karanlık ve kör noktaların aydınlatılması için her an onlara ihtiyaç duyabilir. Praflaşla çalışırken profesyonel fotoğrafçının dikkat etmesi gereken ışıkları kadrajın dışındaki noktalara yerleştirmesi gereğidir. İç mekan fotoğraf çekiminde fotoğraf makinesi ayarları çok önemlidir. Yüksek ISO değerlerinin kumlanmaya sebep olacağı gerçeği atlanmamalıdır. Net alan derinliğine en çok ihtiyaç duyulan çekimler olduğu içinde kısık diyafram değerleri seçilmelidir.

İç Mekan Fotoğraf Çekimi Fiyat Politikası

Türkiye’de amelelerin bile günlük standart ücretleri varken maalesef fotoğrafçılar aynı şey geçerli değildir. Ayrıca hizmet alan tarafta profesyonel iç mekan fotoğrafçısının referanslarından çok fiyat politikasına göre hareket ettiğinden dolayı standart bir fiyatlandırma söz konusu değildir. Kadıköy Fotoğraf Merkezi olarak biz iç mekan fotoğraf çekimi için günlük fiyatlandırma yapmaktayız. Ayrıca mekan tespitine gittiğimiz zaman işin ne kadar sürece tamamlanacağı bilgisini mutlaka müşteriyle paylaşıp sonradan doğabilecek anlaşmazlıkları da ortadan kaldırmaktayız. Müşterimize eğer bir otel çekimi istemiş ise çekimlerin kaç günde biteceğini ve ne kadar mal olacağını gerek sözlü olarak, gerekse mail yoluyla bildirmekteyiz.

Kadıkoy Fotoğraf Mer
Şimdi Daha Fazla Bilgi Al